Najwyższy trybunał kościelny w Watykanie zdecydował o udzieleniu odpustu zupełnego wiernym, dotkniętym przez koronawirusa i poddanym kwarantannie. To samo dotyczy pracowników służby zdrowia, członków rodzin chorych i tych, którzy narażając się na zarażenie, pomagają pacjentom z koronawirusem.
By otrzymać odpust zupełny, taka osoba musi wykluczyć wszelkie przywiązanie do grzechu i praktykować takie formy modlitwy, jakie są możliwe: uczestniczyć za pomocą środków masowego przekazu w transmisji mszy św., odmawiać Różaniec, odprawiać Drogę Krzyżową lub praktykować inne formy pobożności, albo przynajmniej odmówić Wyznanie Wiary, Ojcze nasz i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny. Kolejnym warunkiem jest pragnienie wypełnienie warunków zwyczajnych (spowiedź sakramentalna, komunia św., modlitwy zgodnie z intencjami papieża.
Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu także osobom nawiedzającym i adorującym Najświętszy Sakrament i czytającym Pismo Święte przez co najmniej pół godziny, odmawiającym Różaniec, odprawiającym Drogę Krzyżową, odmawiającym Koronkę do Bożego Miłosierdzia o ustanie epidemii oraz za jej ofiary.
NOTA PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE SAKRAMENTU POJEDNANIA W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII z 20 marca 2020
- Penitencjaria Apostolska uważa, że szczególnie w miejscach najbardziej dotkniętych zarazą pandemiczną i dopóki zjawisko to nie zostanie opanowane, istnieje poważna konieczność, rozgrzeszenia ogólnego, bez uprzedniej spowiedzi indywidualnej, gdy istnieje niebezpieczeństwo śmierci, ponieważ nie ma wystarczająco dużo czasu na wysłuchanie spowiedzi poszczególnych penitentów…
- „Tam, gdzie poszczególni wierzący znajdują się w bolesnej niemożności uzyskania rozgrzeszenia sakramentalnego, należy pamiętać, że żal doskonały, płynący z miłości do Boga nad wszystko umiłowanego, wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić), i któremu towarzyszy votum confessionis, czyli stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, uzyskują przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych (por. KKK, nr 1452).”
Watykan przypominał, że biskupi diecezji najbardziej cierpiących z powodu pandemii, mają możliwość udzielenia zgody na spowiedź generalną, a więc rozgrzeszenie bez konieczności wyznania grzechów przez wiernych.